Havana kedisi  Ve Özellikleri
Havana kedisi  Ve Özellikleri

Havana kedisi Ve Özellikleri

Havana Brown Karakteri ve Özellikleri

Tam bir insan canlısı olan Havana Brown’un kocaman sevgi dolu bir kalbi var! Tek istediği sahibinin sonsuz sevgisi olan Havana Brown, oldukça ilgili bir kedidir ve sahibine sürekli olarak ilgi gösterir. Sürekli olarak sahibi ile temas halinde olmaktan hoşlanan bu tür, aynı zamanda sahibinin yanı başında uyumaya bayılır. Yalnızca sahibi değil, diğer tüm insanlarla da harika ilişkiler kuran Havana Brown, aynı zamanda diğer tüm kedi türleri ve köpeklerle de iyi anlaşmaktadır. Havana Brown genellikle belirli başlı rutinlerden hoşlanır. Bu rutinler her gün aynı saatte yemek yemek, oyun oynamak ve aynı yerde uyumak gibi şeylerdir. Özetle belirli bir yaşam tarzına alıştıktan sonra onu devam ettirmek ister. Havan Brown çocuklar için mükemmel birer arkadaştır. Oyuncu kişiliği aynı zamanda gerektiği zamanlarda sorumluluk alabilir. Bu sebeple Havana Brown ile çocuğunuz herhangi bir zarar görmez. Havana Brown aynı zamanda oldukça konuşkan bir türdür ve sürekli olarak sahibine miyavlar. Bunlar dışında her ortama ayak uydurur ve her yerde kendisine bir yer bulur. Evde olan her olayın içerisinde olmak ister çünkü kendisini evin bir ferdi olarak görür. Genel olarak köpeklere fazlasıyla benzeyen Havana Brown, sahibine karşı son derece sadıktır ve aynı köpekler gibi terk edilmekten aşırı korkar. Bu sebeple eğer yalnız bırakma gibi ihtimaliniz varsa Havana Brown sahiplenmeniz pek doğru olmaz. Sahipleneceğiniz Havana Brown’u yalnız bırakmak yerine yanına evcil bir ev arkadaşı alabilir veya kedi taşıma çantası ile onu yanınıza alabilirsiniz.

Havana Brown Bakımı

Havana Brown kısa tüylere sahip olduğu için konu tüy bakımı olunca az bir bakıma ihtiyaç duyar. Genellikle haftada 1 kez taranma bu cinse yeterli gelecektir. Fakat parlak tüylerinin görünümü bozulmasın diye telli tarak yerine yumuşak uçlu bir fırça ile taranması daha faydalı olacaktır. Bunun dışında tırnak içlerinde mikrop oluşabileceği için düzenli aralıklarla veteriner tarafından tırnakları kesilmeli ve evde kullanım için kedi tırmığı almalısınız.

Havana Brown Vücut Yapısı

Havana Brown orta boyutlu bir kedidir. Kas yapısı gelişmiştir ve genişlikten ziyade uzun bir kedi cinsidir. Kafa yapısı yuvarlak ve geniştir. Parlak ve kısa tüyleri kahve ve çikolata renklerindedir. Ağız yapısı uzundur ve öne çıkıktır. Gözleri iri ve ovaldir. Göz renkleri genellikle sarı ve yeşil tonlarındadır. Kulakları öne doğru eğiktir ve geniştir. Bacakları ince yapılı olmasına rağmen güçlüdür. Kuyruğu uzundur ve incedir.

Havana Brown Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Havana Brown cinsi kediler sosyal kişilikleri ile bilinmektedir. Neredeyse tüm kedi-köpek türleri ve çocuklar ile iyi anlaşır. Yalnız kalmaktan hoşlanmadığı için yanına rahatlıkla evcil bir hayvan alabilirsiniz. Eğer çocuklu bir aileyseniz çocuğunuz için mükemmel bir arkadaş olacaktır. Her zaman etrafına pozitif enerji yayan bu kedi türü, evinizin vazgeçilmez üyesi olmaya aday!

Havana Brown Sağlık Durumu

Dünyanın en sağlıklı kedi türleri arasında yer alan Havana Brown, bilinen hiçbir kalıtsal hastalığa sahip değildir. Gerekli olan rutin kontrolleri ve bakımları yapıldığı takdirde sağlıkla 15 yıla kadar hayatta kalabilir.

Havana Brown Eğitilebilir mi?

Havana Brown sağlıklı ve sadık olmasının yanı sıra oldukça zeki bir kedi türüdür. Sürekli olarak sahibini izler ve onunla temas halinde olmak ister. Bu sebeple onu eğiteceğiniz zamanlar onun için son derece önemli olacaktır. Uslu ve akıllı olduğu için bazı temel kuralları ona kolaylıkla öğretebilirsiniz. Tabii yavru kedi halindeyken eğitime başlarsanız daha verimli sonuçlar alırsınız.