Kedi beslemek için gerekli malzemeler nelerdir?
Kedi beslemek için gerekli malzemeler nelerdir?

Kedi beslemek için gerekli malzemeler nelerdir?

Evinizi bir yeni yavru kediyle paylaşmaya karar verdiyseniz ve neler yapmanız gerektiği konusunda az bilgiye sahipseniz şuan doğru yerdesiniz. Size kedili hayatınızda, kedinizin bakımı sırasında ihtiyaç duyacağınız ürünlerin bir listesini oluşturduk.

Kediniz eve uyum sağlarken, kedinizin ihtiyaçlarını gidermesi ve yeni yaşayacağı ortama kolay uyum sağlaması için almanız gereken ve önerilen ürünler vardır. İster sokaktan bir kediyi sahiplenin, isterseniz satın almış olun almanız gereken kedi bakımı için gerekli malzemeler aynıdır.

Kediniz eve gelmeden bu ürünleri hazırlamanız onun uyum sürecini hızlandıracak. Yatak, mama yeri, taşıma ve tuvalet kabı gibi ihtiyacı olan şeyleri almanız olası sorunlar yaşamanızın önüne geçecektir.

İşte sizin için bir araya getirdiğimiz ilk kez kedi sahiplendiğiniz zaman almanız gereken, kedilerin temel ihtiyaçları ve kedi beslemek  için gerekli malzemeler listesi!

 • 1 Kedi taşıma çantası
 • 2 Kedi yatağı
 • 3 Kedi tuvalet kabı
 • 4 Kedi kumu
 • 5 Kedi kumu küreği
 • 6 Kedi paspası
 • 7 Kedi mama ve su kabı
 • 8 Kedi maması
 • 9 Kedi maltı ve kedi çimi
 • 10 Kedi tarak ve fırçası
 • 11 Kedi tırmalama tahtası ve kedi ağacı
 • 12 Kedi tırnak makası
 • 13 Kedi tasması
 • 14 Kedi oyuncakları

Kedi taşıma çantası

Kedi sahiplenmeye karar verdiğiniz ve sahiplenme sürecine başladığınız zaman önce öncelikle almanız gereken şey bir kedi taşıma çantasıdır. Sahipleneceğiniz kedi yavruysa büyüyeceğini düşünerek, kedinin yetişkinlikte erişeceği büyüklüğünü hesaba katarak bir taşıma çantası almalısınız. İçerisinde rahat edeceği ve kapağını kendisinin kolay açamayacağı sert plastik ya da metal kapağa sahip kaliteli kedi taşıma çantalarını tercih edebilirsiniz.

Bazı kediler taşıma çantasını sevmez. Taşıma çantasının içine girmek istemeyebilir, girince de strese girebilirler. Bunu önlemek için çantanın içerisine battaniye ya da onun sevdiği bir eşya koyarak daha rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Evin içerisinde kapısı açık şekilde bırakarak, taşıma kabına ödül maması koymanız da onların taşıma sepetine alışmasını kolaylaştıracak ve kabın kendi yuvası olduğunu düşündürecektir.

Sadece veterinere giderken kedi çantası kullanıyorsanız, kedinizin taşıma çantasından korkmasının sebebi içerisinde girdiği her an veterinere gidebileceği endişesidir. Bu gibi endişe ve stres içerisinde iken istemeden tuvalet kaçırma, aşırı miyavlama gibi davranışlar sergileyebilirler. O yüzden kedinizi taşıma çantasına farklı yöntemlerle alıştırmalı ve çok uzun süre taşıma çantasında tutmamalısınız.

Kedi yatağı

Kedinizin rahat ve güvende hissetmesi için ona kedi yatağı alabilirsiniz. Günün büyük çoğunluğunda yatmayı ve uyuklamayı sevdikleri düşünülürse yatak alarak kedinizi sevindirebilirsiniz. Kedi yatağı seçerken yumuşak, tüy tutmayan ve yıkanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Bu özellikler hem sizi hem de kedinizi memnun edecektir.

Kediler yaşayacakları ortamda ilk alıştıkları yerde uyumayı severler. O yüzden başlangıçta onun konumunu belirleyemezseniz, kediniz kendisine uygun yatacak yeri bulacaktır. Hatta yatak olmasına rağmen farklı yerlerde, kutu içerisinde yatmaları da mümkündür. Bu gibi durumlar sizi şaşırtmasın onlar kendi istedikleri ve uygun buldukları yere karar vererek konumlarını belirleyebilirler.

Kedi tuvalet kabı

Kedinizin ve sizin ev içerisinde rahat etmenizi sağlayacak en önemli şeylerin başında tuvalet kabı gelmektedir. Oldukça fazla farklı özellikte tuvalet kapları vardır. Bunların arasından sizin kendi ihtiyacınıza ve belirlediğiniz fiyata göre uygun olanı seçmeniz mümkündür. Örneğin bazı kedi tuvaletleri açık iken, bazıları kapalı ve otomatik şekildedir. Sizin tercihinize göre kendiniz bu tuvalete kolaylıkla alışacaktır.

 • Açık kedi tuvaleti tercih ediyorsanız, konumlandıracağınız yer evinizin balkonu ya da çok kullanılmayan ikinci tuvaletiniz olabilir. Bu ürün daha çok kapalı ve kapaklı kutu sevmeyen kedilerin ya da yavru kedilerin tercihi olmaktadır. Yavru kediniz, küçük bedeniyle kapalı kutuya girmekte zorlanacağı için alçak yanları olan, zorlanmadan çıkabileceği açık kedi tuvalet yerini alabilirsiniz.
 • Kapalı kedi tuvaletleri, açık tuvaletlere göre daha çok tercih edilmektedir. Koku gelmesini engellemek ve görüntüsünün daha düzenli olması sebebiyle tercih edilir.
 • Otomatik kedi tuvaletleri ise açık ve kapalı kedi tuvalet kabından daha konforludur. Bir kısımdan gidere bağlanan ve bir yerden de temiz su gelebilen bir yapıdadır. Kediniz tuvaletini yaptıktan sonra sifonu çekerek kendi tuvaletini temizleyebilir.

Üç farklı çeşitte karşınıza çıkan tuvaletlerin fiyatları da değişiklik gösterir. Açık ve kapalı kedi tuvalet kabı birbirlerine yakın genel olarak uygun fiyat aralığındadır. Ancak otomatik kedi tuvalet kabı onlara göre 4- 5 kat daha pahalıdır. Fiyat ve performans açısından en çok kapalı ve açık tuvaletler tercih edilir. Bu bilgilere ışığında kedinize alacağınız tuvalet kabını seçerken son tercih size aittir.

Kedi kumu

Kediniz için tuvalet kabı alırken, içerisine kedi kumu da almalısınız. Kediler, idrar ve dışkılarını tuvalet kabının içindeki kuma yaparlar ve üzerini örterler. Bu yüzden kabın içerisine yeterli miktarda kedi kumu koymanız gerekir. Kediniz ihtiyacını giderdikten sonra da tuvalet kumunu, küçük kürekle düzenli aralıkla temizlemelisiniz.

Kedi kumu seçerken doğal, silika ve organik gibi kum çeşitlerini ve bunun yanında kokulu kedi kumlarını da görebilirsiniz. Kedi kumunun en önemli özelliği sıvı temasından sonra, sıvıyı tutarak sertleşmesi ve topaklaşmasıdır. Aldığınız kumda bu olmuyorsa kendinizin tuvaleti kokabilir. O yüzden kedi kumu satın alırken bu özelliğin alacağınız üründe ne kadar iyi olup olmadığına dikkat ediniz.

Kedi kumu küreği

Kedinizin günlük veya gün aşırı tuvaletini temizlemek için, küçük bir kepçeye yani kedi kumu temizleme küreğine ihtiyacınız olacaktır. Sıvıyla buluşunca topaklanan kedi pisliğini kum küreği ile alabilirsiniz. Kediler oldukça temiz hayvanlar oldukları için kirli tuvalet kabını sevmezler ve kullanmak istemezler. Bu yüzden kabın temiz kalmasını sağlamalısınız.

Kedi paspası

Kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra üzerini kum ile örtme içgüdüsüne sahiptir. Açık ya da kapalı hiç fark etmez tuvalet kabı kullandığınız sürece önüne kedi paspası almalısınız. Kediniz tuvaletlerini patileriyle örterken ister istemez dışarıya kedi kumu sıçratabilir.

Kedi tuvaletinin önüne koyacağınız kedi paspasıyla, etrafa sıçrayan kumların burada toplanmasını sağlayabilirsiniz. Elekli yapıda olan kedi paspasları, tuvalet kabından dışarı çıkan kedi kumunu içerisinde toplayarak daha uzun süre kullanmanızı ve kolay temizlemenizi sağlayacaktır.

Kedi mama ve su kabı

Kediniz için iki ayrı mama ve su kabı almalısınız. Bir arada satılan kaplar genel olarak fazla kullanışlı olmamaktadır. Ayrı aldığınız mama ve su kaplarınızı da birbirine mesafeli şekilde konumlandırmalısınız.

Kedinize kap seçerken ucuz ve kokan plastik kaplara karşı hassasiyet gösterdiklerini unutmayın.  O yüzden alacağınız kabın kaliteli plastikten yapılmasına ya da seramik, cam veya metal olmasına dikkat edebilirsiniz. Yiyeceklerini yedikleri mama kabının kaliteli materyalden yapılması, hem kedinizin sağlığı hem de ürünü uzun süre kullanmanız için önemlidir.

Aldığınız ürünün çok hafif yapıda olmaması gerekir. Kedinizin patisiyle tutuğunda ters döndüremeyeceği kadar bir ağırlığı olmalıdır. Kedi mama ve su kabında ürün kalitesi kadar kolay temizlenmesine de önem vermelisiniz. Günlük ya da gün aşırı kedinize verdiğiniz mamaya göre mama kabını temizlemesiniz. Hassas damak zevkleri olduğu için birbirine karışan mamaları tüketmeyebilir. Bu yüzden eski ve yeni mamaları birbirine karıştırarak vermemeye çalışın. Aynı şekilde su kabını da düzenli temizlemeli ve su kabında taze su bulundurmalısınız.

Mama kabı ve içme suyu kapları ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır. İdeal olan orta ve küçük aralığında mama kabı ve mamaya göre daha büyük, geniş bir su kabıdır. Yavru ya da yetişkin fark etmez kediler mama kabının fazla büyük ve derin olanından yemek yemeyi sevmezler. Derin olduğunda mama kabının kenarlarına bıyıkları değer ve bundan hoşlanmazlar. O yüzden ideal mama kabı için sığ, fazla derin olmayan ürünleri  satın alabilirsiniz. Evinizdeki tabakları ve hatta fincan altlıklarını da kullanabilirsiniz.

Kedi maması

Kediniz için alacağınız mama çok önemlidir ve alırken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Öncelikle kediler nasıl beslenir? bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü kediniz için alacağınız mama da öncelikle dikkat edeceğiniz şey yaşına olan uygunluğudur.

Mama seçerken kediniz; bir yaşından küçükse yavru kedi maması (kitten), bir yaşından büyük ise yetişkin kedi maması (adult) ve yedi yaşından büyük olduklarında ise yaşlı kedi maması (senior) tercih etmelisiniz. Bu farklılığın sebebi yaş yaş kedilerin beslenme ihtiyaçlarının ve içeriğinin değişmesinden kaynaklıdır. Örneğin yavru kedi gelişme döneminde olduğu için daha fazla yağa, proteine ihtiyaç duyacak ve ona göre beslenmesi uygun olacaktır.

Genel olarak her yaşta kedilerin yüksek kaliteli, hayvansal proteinler içeren mama tüketmesi gerekir. Mama tüketirken her zaman kedinizin cinsine, boyuna, kilosuna ve aktif yapısına göre düzenli öğünler ve porsiyonlar vermeniz gerekir. Mamalar arasında geçiş yapamaya kadar verdiğinizde de, değişim sürecini 5 ila 7 gün arasında değişen aşamalı bir geçiş dönemiyle rahatça tamamlayabilirsiniz.

Kedi maltı ve kedi çimi

Kediler çok temiz hayvanlardır. Kendilerini yalayarak temizler ve tüylerini yutarlar. Yuttukları tüyleri zaman zaman ağız yoluyla geri çıkarırlar. Bu yöntemin dışında kedinize alacağınız kedi maltıyla da sindirim sistemlerine zarar vermeden, yuttukları tüyleri dışkıyla çıkarmalarını sağlayabilirsiniz.

Kedi çimi ise kedinizin mide sorunlarında, midesini iyi hissetmediği zamanlarda kendisini kusturmak veya sıkıntısını gidermek için kullanacağınız üründür. Kedili evin olmazsa olmazı değildir ancak zor zamanlar için evde bulundurabilirsiniz.

Kedi tarak ve fırçası

Kedinizin en önemli ihtiyaçlarından biriside taranmak ve fırçalanmaktır. O yüzden alacağınız eşyalar arasında kesinlikle yer almaları gerekir. Kediler kendini yalayarak temizleseler de dökülen tüylerinin hepsini toplayamazlar. Bu yüzde kedinizin tüy yapısına uygun onun canını acıtmayacak tarak, fırça veya eldiven satın almalısınız.  Tüylerinin dökülmesini azaltmak, bedenindeki yağlanmayı dağıtmak, kedinizi rahatlatmak ve mutlu etmek için kedinizi düzenli olarak tarayın.

Tarama işlemi kedinizin derisindeki kan dolaşımını da hızlandıracak ve tüylerinin beslenmesini olumlu etkileyerek, sağlıklı ve güzel olmasını sağlayacaktır.

Kedi tırmalama tahtası ve kedi ağacı

Kediler egzersiz ihtiyacını karşılamak ve tırnaklarına bakım yapabilmek için bir tırmalama tahtasına ihtiyaç duyar. Tırmalama tahtasını hem tırnaklarını törpülemek, ölü deriyi temizlemek hem de gerinme, kendini kaşıma gibi hareketleri yapabilmek için kullanırlar.
Kedinize dilerseniz egzersiz yapması ve tırmanması için kedi ağacı da alabilirsiniz. Kedi ağacı tırmalama tahtası kadar gerekli bir ihtiyaç değildir. Ancak yüksek yerlere çıkma, tırmanma ve ağaç dallarına dolanma gibi keyif aldığı etkinlikleri yapması için imkânınız varsa kedi ağacı da alabileceğiniz kedi eşyaları arasındadır. Kediniz tırmanma tahtasıyla oynamazsa, kediotu spreyi kullanarak ilgisini çekmeyi deneyebilirsiniz.

Kedi tırnak makası

Kedinizin tırnaklarını bir yere takılmaması için düzenli olarak kesmeniz ve bakım yapmanız gerekir. Bu yüzden de evinizde evcil hayvanlar için özel üretilen kedi tırnak makası bulundurmalısınız.  Kendiniz için kullandığınız tırnak makasları, kesinlikle kediniz için uygun değildir.

Kedilerin sokak yaşamında uzun tırnakları bir sorun oluşturmaz. Ev hayatından bir yerlere takılması, sürtmesi ve istemeden sizi çizmemesi için kesip, törpüleyebilirsiniz.  Kediler normalde bir yerleri tırmalayarak bu bakımı kendileri yaparlar. Ancak ev kedilerinin bu imkânı çok kısıtlıdır. Aldığınız tırmalama tahtasıyla onlar tırmalama ihtiyacını gidermeye çalışırlar ama zaman zaman yeterli gelmez. Kedinizin tırnaklarını kesmez, törpülemez ve bakım yapmazsanız; tırnaklarıyla koltuklarınız, halılarınızı tırmalayarak kendi manikür işlemi için yapabilir.

Kedilerin tırnakları onların tırmanması, tutunması ve savunmasıdır. O yüzden uzunluğu hayatlarını engellemeyecek şekilde uygun boyutta kesilmelidir.

Kedi tasması

Kedinizi zaman zaman dışarı çıkarmak, güvenliğini sağladığınız ortamda birlikte zaman geçirmek isteyebilirsiniz. Bu zamanlar için kedinizin boynuna uygun bir tasma ve tasma kayışı alabilirsiniz. Kedi tasması ve tasma kayışı kedi bakımı için gerekli malzemeler arasında yer alır. Ancak bu ürünler öncelikli ihtiyaçlarında biri değildir. Zaman içerisinde kedinizin gezme ihtiyacına yönelik alabilirsiniz.

Tasma kayışına her zaman ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak kedinizin sizinle yapacağı yolculuklarda, yürüyüşlerde kedi çantası olmadan onunla birlikte hareket etmenizi kolaylaştıracaktır.

Kedinize alacağınız kedi tasması ne çok dar ne de çok bol olmamalıdır. Kedinizi sıkmamalı ya da bol gelerek bir yere takılma riskini oluşturmamalıdır. Boynuna uygun, kaliteli malzemeden üretilmiş ve cildine zarar vermeyecek yapıda olan bir tasma tercih etmelisiniz.

Kedinizin kaybolma ihtimaline karşı kedinizin isminin ve numaranızın yazılı olduğu kısaca kedinizin kimlik bilgilerinin yer aldığı kedi tasmalarını tercih edebilirsiniz. Kimlik etiketli kedi tasmaları olası bir kaybolma durumunda onu bulmanızı kolaylaşacaktır.

Kedi oyuncakları

Kediler oyun oynamayı sever ve oyuncu kimlikleriyle öne çıkarlar. Oyuncaklar onların hem hareket etmesini, egzersiz yapmasını ve eğlenmesini sağlar. Bu yüzden kedinize alacağınız eşyalar listesinde yumuşak, tüylü ve daha farklı çeşitleri olan kedi oyuncaklarını tercih edebilirsiniz.

Kedi oyuncaklarını satın alırken sağlıkları için uygun olanları, kaliteli malzemeden yapılanları seçmelisiniz. Kedinizin doğal hayatta ilgisini çeken şeylerden esinlenerek, doğal davranışlarını tetiklemek için tasarlanan oyuncaklar vardır. Kedinizin ilgisini çekebilecek kedi oyuncakları:

 • Bir mekanizma üzerinde hareket eden top, kedi- fare oyunu: Bu oyunlar ve oyuncaklar onlarda avlama, yakalama dürtüsünü uyandırır ve ilgilerini çeker. Hareket eden eşyayı yakalayıp, patileri arasında tutma, ısırma ve peşinden koşmak gibi davranışlar sergileyerek keyifli zaman geçirebilirler.
 • Kuş oyunu, ip oyunu: Elinizde tuttuğunuz bir sopayla, ucundaki nesneleri kedinizin kafasının üzerinde hareket ettirdiğiniz, kedinizin de onları yakalamaya çalıştıkları ve zevkle oynadıkları oyunlardır.
 • Balık tutma, suda batmayan ve yüzen oyuncaklar: Kediler su ile oynamayı çok severler. Bu sevgilerini suda batmayan balık oyuncaklarla ve yüzen toplarla oyun haline getirerek daha da eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Oyuncak balığın ya da topun sudan dışarı çıkmasını bekler gibi oyuncaklarla oynadığını, hareket ettirdiğini ve yakalamaya çalıştığını görebilirsiniz.
 • Evde yaptığınız kartondan, gazeten, peçeteden, yumaktan toplar ve plastik kutu veya kapaklarıyla da oynamaktan keyif alırlar.

Kediler için satın alacağınız kedi oyuncaklarının yanında, evde kendi imkânlarınızla da oyuncaklar yapabilirsiniz. Kedi oyuncaklarını illa para vererek, satın almanıza gerek yoktur. Onlara zarar vermeyecek, sağlıklarını olumsuz etkilemeyecek malzemeden yaptığınız oyuncakları kedinize verebilirsiniz. Oyuncaklarıyla keyifle oynadıklarına şahit olabilirsiniz.

 

Hayatınıza ortak ettiğiniz ve hayatına ortak olduğunuz bu güzel dostunuz, evinize ilk geldiği gün kedi bakımı için gerekli malzemeleri almış olarak karşılamalısınız. Bu şekilde kedinizin yeni hayatını kolaylaştırmış olursunuz.  Kediler ait hissettikleri, sevildiklerini anladıkları ve ihtiyaçlarının karşılandığı ortama kısa sürede uyum sağlarlar. Sizin kediniz için alacağınız bu temel ihtiyaçlar, onların uyum sürecini kolaylaştıracak. Yeni evinde, ailesiyle birlikte mutlu bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır.