Kedi Beslemek  Köpek Beslemekten Daha Mı Kolay?

Kedi Beslemek Köpek Beslemekten Daha Mı Kolay?

İnsanlara kedilerin tipik özelliğini sorarsanız, cevap genellikle şunlar olur:

  • ‘Kediler bağımsızdır ve kendi işlerini yaparlar’. Yalnız kalmasında sorun olmuyor, yemeğini koyup çıkıyorum... Bu nedenle, çalışan kişilerin bulunduğu evlere iyi uyum sağlıyorlar...
  • ’Günde üç kez kediyle yürüyüşe çıkmak zorunda değilim.
  • Tatile gittiğimizde yalnız kalabilir.

Eğitime zaman veya para yatırmak zorunda değiliz - kediler zaten eğitilebilir değil. - Gerçekten değil?’’Eleştirel incelemeyi hak eden yalnızca son cümle değildir. Bu nedenle, benzer değerlendirmeler yapıyorsanız, lütfen okumaya devam edin.

 

Bağımsız kedi!

Kediler gerçekten oldukça bağımsız olabilir. Mükemmel avcılardır ve en azından yaz aylarında uygun bir ortamda kendilerine bakabilirler. Peki kendi kendine yeten bağımsız kedi resminin ne zaman ortaya çıktığını hiç merak ettiniz mi? Bu kedilerin evde yaşamadığı zamanlar, kedilerin bağımsız olarak genellikle ahırları potansiyel avlarıyla dolup taşan çiftlik evlerinde yaşadığı zamanlardı. Dolayısıyla bu kediler, geçinmek için insanlara muhtaç değildi.

Tabii ki bugün hala bu tür bir yaşam süren kediler var ancak birçokları için gerçek çok farklı. Bu nedenle, sıklıkla kullanılan ‘bağımsız kedi’ klişesini, çoğu modern ev kedisine uygulamak zordur. Açıkça söylemek gerekirse: Ev kediniz işsiz çünkü ana doğal mesleği olan avcılığı sürdüremiyor. Ve ihtiyaçlarının karşılanması için tamamen size ve zamanında beslenmeye bağımlıdır.

Bir ev kedisinin dünyası çok küçük olduğundan ve birçok kedi neyse ki bu günlerde en azından makul ölçüde iyi sosyalleştiğinden, çoğu ev kedisi kendi insanını evrenlerinin merkezinde bulur. Bu, günde 24 saat onunla olmanız gerektiği anlamına gelmez. Ancak kedilerin genellikle insanlarıyla etkileşim kurmak için güçlü ihtiyaçlar geliştirdiği söylenir.

 

İnsan-Kedi-Zaman

Kediler inanılmaz derecede uyarlanabilir hayvanlardır. Ancak sadece iyi yaşam koşulları altında düzgün bir şekilde gelişebilirler. Bütün gün işe giden ve daha sonra akşam spora gitmek veya arkadaşlarıyla buluşmak isteyen insanlar  kedileriyle gerçekten aktif olarak vakit geçirmek için çok az zaman ayırırlar. Ve bir kedinin sizden istediği şey sadece budur: tüm dikkatiniz ve gerçek etkileşiminiz. Ve çoğu zaman biz insanlar işlerimizi bitirdikten sonra kediyle birlikte koltuğa oturup aşağı yukarı sarılmaya hazırızdır ama tabii enerjisini atamamış kedimiz dinamik ve uyanıktır. Çünkü bütün gün uyudu ve şimdi haklı olarak biraz sosyalleşmeyi bekliyor.

Kedi sahiplenmeden önce kedinize gerçekten düzenli olarak günde kaç saat verebileceğinizi hesaplayın. Kedilerin ihtiyaçları oldukça farklıdır ancak bir saat birlikte oynamak, kucağınıza oturtup onu bir saat sevmek veya o kucağınızdayken onunla birkaç saat dinlenmek hatta ona sarılmak çok zor planlar değillerdir.

Tek başına sorun değil mi?

Bir kedi için bakıcılarının ne kadar önemli olduğunu anlarsanız, kedi beslemenin kendi tatil planlamanızı ciddi şekilde sınırlayacağı  hemen anlaşılır. Siz tatildeyken kadife pençeyi beslemek ve onunla oynamak için günde iki ile üç kez biri gelse bile, sevdiklerinin yokluğu yedi ila en fazla on dört günden fazla sürmemelidir. kedileri anlamak için hatta kedileri değil evcil hayvanların hepsini anlamanız için empati kurmanız yeterlidir. Evin içinde oturup birilerinin önünüze sadece mama koyup gitmesine dayanabilir miydiniz? 

eminim cevabınız elbette hayır! olacaktır. Öyleyse yeterli değeri gösteremeyeceğimiz kedileri neden sahipleniyoruz? Yeterince sevgi, ilgi şefkat vermeyeceksek sadece bir evin içine tıkıp onu öylece bırakacaksak kedi sahiplenmenin ne anlamı kalıyor? 

Lütfen bakabilecekseniz, (bakabilmekten kasıt önüne bir kap mama veya su koymak değil! kastımız: sevgi, ilgi,şefkat ve aşkı ona sunmak) zamanınızı ayırabilecekseniz bir hayvan sahiplenin.