Kediler zeytin yer mi ?
Kediler zeytin yer mi ?

Kediler zeytin yer mi ?

Kediler, özellikle de yavru kediler beklenmedik yiyeceklere karşı ilgi gösterebilirler. Eğer fırsatını bulurlarsa onu patisiyle kontrol edebilir, zararsız olduğuna emin olduğunda yalayabilir hatta yiyebilirler. Kediler zeytin gördüklerinde iştahlı ve heyecanlı olurlar. Onlar bu yeşil ya da siyah güzel kokulu “top” ile oynamaya ve onun tadına bakmaya meyillidirler. Peki ya bu Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti zeytinler kedilerin tadına bakabilmesi için güvenli midir? Kediniz siz farkına varmadan masadan zeytin almanın yolunu bulursa ne yapmalısınız? Siyah zeytin ve yeşil zeytin aynı şekilde güvenli midir?

Kediler zorunlu etçil hayvanlardır. Bunun anlamı sağlıklı bir hayat sürdürmeleri için hayvansal protein ağırlıklı beslenmek zorundalardır. Vahşi doğada kedilerin zeytin yemeyeceği ve bu nedenle dengeli ve sağlıklı bir yaşam için zeytine ihtiyaç duymadıkları açıktır.

Zeytin insanlar için çok sağlıklı ve yararlıyken kediler için yararlı olmama sebebi ise kedilerin insanlardan farklı olarak zorunlu etçil olmalarıdır. Kediler ihtiyaç duydukları tüm temel vitamin, antioksidan, diyet lifi ve mineralleri etten elde eder. Bunun anlamı kedilerin günlük besin ihtiyaçlarını karşılamak için et dışındaki yiyecekleri yemeleri gerekmediğidir. Evcil hayvanların zeytinden faydalanabileceği en önemli şey, zeytinin iltihap önleyici özelliğidir.

Zeytin E vitamini, bakır, demir, sodyum ve kalsiyum kaynağıdır. Ek olarak zeytin antioksidanlar ve diyet lifi bakımından zengindir. Zeytin %15 oranda yağ içerir ve bu içerdiği yağın %74’ü güçlü bir anti-enflamatuar özelliği olduğu bilinen oleik asittir. Bu antioksidan kandaki yağın düzenlenmesine yardımcı olur ve ayrıca karaciğerin işlevini güçlendiricidir.

Yüksek yağ oranı olan bitki besinleri gibi, zeytinler de serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olabilecek E vitamini ile doludur. Yaşlanma etkilerini yavaşlatıcı etkisi vardır. Demir, kırmızı kan hücrelerinde oksijenin taşınmasında hayati bir rol oynar. Bakır, sağlıklı sinir hücrelerinin korunmasına yardımcı olur ve demirin emilimine yardımcıdır.

Yeşil zeytinler de kedigiller için toksik değildir. Ancak sodyum içeriği onları kediler için tehlikeli kılar. Yeşil zeytinler olgun siyah zeytinlere oranla daha fazla izoprenoid içerir. Bu sebeple kediniz yeşil zeytini siyah zeytinden daha lezzetli bulabilir.

Tamamen olgunlaşmış zeytin rengi siyah olur. Doku olarak siyah zeytinler yeşil zeytinlerden daha yumuşaktır. Tat bakımından ise zeytin olgunlaştıkça daha fazla yağ içereceği için daha az acıdır. Siyah zeytinlerde yağ oranı daha yüksek olduğu için tuzlanma işleminden geçirildiğinde yeşil zeytinden daha az tuz emerler.

Zeytinyağı, sayısız sağlık yararı sunan en sağlıklı yağlardan biridir. Ama kedinizin sisteminde çok fazla bitkisel kaynaklı yağ bulunması evcil hayvanınızda karın ağrısı, kusma ve ishal gibi sindirim sıkıntısı çekmesine neden olabilir.

Zeytinin sağladığı yararlar besin ihtiyacından öte daha çok tıbbi amaçlıdır. Birden fazla zeytin çeşidi vardır ve bu zeytin çeşitlerinden bir çoğu kedinizin hastalıklara karşı savaşmasına yardımcı anti-enflamatuar ve antioksidan bileşiklere sahiptir. Ayrıca kanserin ortaya çıkmasını önler. Artritli kediler zeytinin anti-enflamatuar niteliğinden ağrılarının azalttığı ve hareketliliklerinin geliştirdiği faydalarından yararlanırlar.

Zeytinleri yıkamak onun tuzunu gidermek için yeterli olmaz. Zeytin yıkandığında sadece dış katmandaki tuzlar gider. Eğer kedinize zeytin ikram etmek istiyorsanız sadece tuzsuz zeytinleri tercih etmelisiniz.

 

Bir diğer önemli konu ise zeytin çekirdeğinin tehlikesidir. Zeytin çekirdeğinin kediler tarafından tüketilmesi boğazda takılma, boğulma ve boğazda yırtılmalar gibi çeşitli tehlikeleri peşinde getiren bir sorundur.

Kediler zeytinlerin tadını severler ancak zeytinin kediler için herhangi bir besin değeri/faydası bulunmamaktadır bu nedenle menülerine eklemek yerine nadiren ve umarım hiçbir zaman ihtiyaç duymayacağınız bir tedavi yöntemi olarak kullanılması daha uygun olacaktır.