Kedileri Uyutmanın En Kolay Yolları
Kedileri Uyutmanın En Kolay Yolları

Kedileri Uyutmanın En Kolay Yolları

Kediniz gece vakti çok hareketli olması sizin için konfor anlamında sıkıntı yaratıyorsa bu soruların cevabını bilmek konfor alanında sizi çok rahatlatacaktır. Küçük dostlarımızın gece hareketliliği nasıl azaltır, gece nasıl daha rahat uyutulur gibi konulara değineceğiz.

Kedileri Uyutmanın Yöntemleri

Kediler günün çoğu vaktini uyuyarak geçirirler. Çok fazla uyuduğu için endişelenmenize gerek yok çünkü uyumayı seven hayvanlardır. Yavru kedilerin yetişkin kedilere göre daha fazla uyku ihtiyacı olabilir ve günü daha fazla saatini uyuyarak geçirebilir.

Bazı kediler ise normale göre çok daha az uyuyabilirler. Uyumadıkları saat dilimleri ise gece veya sabah şafak vakitlerine doğrudur. Kedinizin bu saatlerde aktif bir şekilde dolaşması, herhangi bir eşyayı düşürüp uyandurması yada yanınıza gelerek sizi çok erken saatlerde uyandırmak istemesi konfor alanın da sizi oldukça kötü etkileyebilir. Kedilerin uyumamasının başlıca sebebi sağlık problemi olabilir bunun için veterine hekime gözükmekte fayda vardır eğer herhangi bir sağlık problem yoksa kedileri uyutmak için düzenli bir şekilde hareket etmeli ve sabır göstermelisiniz. 

Kedinizi gece uyumadan önce iyi yorulduğundan ve enerjisini attığından emin olun. Enerjisini atamazsa elbette uyumak istemeyecek ve gece boyu aktif hareketli olucaktır. Ayrıca kedinizin gece yatmadan doyduğundan ve yemek yediğinden emin olun eğer aç karnına uyursa gece boyu yemek arayışı içinde olucak ve uyumayacaktır. Kedinizin gece uyumadığı için oyun oynamak isteyecek ve bunun sonucunda sizi de uyandırmak isteyecektir. Uyandırmak için sizin yanınıza geldiğinde ona ödül olarak verdiğiniz mamalardan vermemeniz gerekir çünkü bu davranışını iyi bir davranış olduğunu algılayacak ve her gün sizi uyandırmak için çabalayacaktır.

Bazı kediler ise tamamen iç güdüsel bir şekilde uyumamak isteyebilir buda onların doğal davranışlarından biridir bu durum da yapıcak tek şey onu kendi haline bırakmak olucaktır. Kedinizi uyutmaktan çok uyumaması arkasındaki sebeplere bakmalısınız ve ona göre müdahaleler yapmalısınız kediniz uyuduğu yer güvenli ve sakin bir ortam değilse o ortamı düzeltmeli ve ona uyguna ortamı sağlayarak uyumasını sağlamalısınız. Bu yazımızda küçük dostlarımızın neden uyumadığının arkasında ki sebeplere değindik.