Ocicat  Kedisi Ve Özellikleri ( Minik Leopar  :)
Ocicat  Kedisi Ve Özellikleri ( Minik Leopar  :)

Ocicat Kedisi Ve Özellikleri ( Minik Leopar :)

Ocicat post deseni ile dikkat çeken harika bir kedidir. Irk tamamen bir tesadüf sonucunda Amrika'da ortaya çıkınca gören herkes ona hayran kaldı! Bilinçli şekilde üretilmeye başlanarak resmi bir kedi ırkı olarak kabul edildiler. Ocicat kediler ile ilgili en şaşırtıcı gerçek ise Siyam, Habeş ve Amerikan kısa tüylü kedilerinden ortaya çıkan doğal bir mutasyon kedisi olmalarıdır!

Karamel rengi postu üzerindeki irili ufaklı koyu renkli halka ve benekler ile vahşi kedileri andırsalar bile Ocicat tam anlamı ile evcil bir kedidir! Adını bir amerikan vahşi kedisi olan Ocelat'tan almış olması sadece postlarının benzerliğinden kaynaklıdır. Yani Ocicat vahşi ya da sonradan evcilleşen bir kedi değildir.

Görünümlerinin tam aksine Ocicat kedileri yumuşak huylu, sakin ve şefkat dolu kedilerdir. Sahibine sadık, uyumlu ve naziktirler. Büyük kulakları, sağlıklı tüyleri ve görece uzun bir yüzleri bulunur.

Ocicat en atletik kedi cinslerinden biridir. Kaslı bir vücut yapısına sahipler ve bu kaslarını atletizm yeteneklerini sergilemek için sıkça kullanırlar. Ocicatler oldukça aktif kedilerdir. Bazen tüm günlerini sadece kendi kendilerine koşma ve zıplama antrenmanı yaparak bile geçirebilirler. Bu da bakımlarını kolaylaştıran önemli bir detaydır. Kendi kendine uzunca vakit geçirip egzersiz yapabilen Ocicatler hareket etmek için sahiplerine ihtiyaç duymazlar ve böylelikle Ocicat sahipleri akşam herkes kedilerini oynatırken ayaklarını uzatıp onunla birlikte dinlenebilirler.

Amerika'da bakımı oldukça yaygın olan Ocicat'ler istisnasız kendisini tanıyan her insan tarafından çok seviliyorlar! Vahşi görünümünün altında yatan yumuşacık kalbi ve kocaman sevgisi ile Ocicat'ler dünyadaki en ilgi çekici kedi cinslerinden biri!

Ocicat Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Uysal, Nazik, Sevecen
  • Tüy Rengi: Leopar Desenli
  • Gövde: Atletik, Orta
  • Kürk Yapısı: Kısa
  • Kuyruk: Uzun

Ocicat Karakteri ve Özellikleri


Zeki yapısı gereği eğitilebilirliği son derece yüksek olan Ocicat, hemen her şeyi kolayca anlar ve hızlıca öğrenir. Vahşi görünümünün tam tersine doğadan bağımsız bir kedi olan Ocicat, tam bir ev kedisidir. Ev yaşantısı onun için mükemmeldir ve asla dışarı çıkmayı arzu etmez. Pek çok davranışı ile köpeklere benzetilen Ocicat, sahibi ile hemen kaynaşır ve derin bir bağ kurar. Sahibinin gözünün içine bakan ve onu üzecek davranışlardan özellikle uzak duran Ocicat, sahibinin ilgisini sürekli olarak üzerinde ister. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan Ocicart, yoğun iş temposunda yaşayan kişileri edinmemesi gereken bir türdür. Bunun yanı sıra tam bir aile kedisi olan Ocicat, sakin ve uysal yapısı ile çocuklar için iyi birer oyun arkadaşı olabilir. Özellikle at-getir oyunlarını oynamaktan büyük keyif alır ve ailesi ile eğlenceli dakikalar geçirir. Çevresine son derece hakim bir kedi olan Ocicat, olan biten her şeyden haberdar olmak ister ve kendisi dışında gelişen olaylara hemen dalar. Özetle, evde olan her olayda muhakkak bulunmak ister, çünkü kendisini evin bir ferdi olarak görür. Kişiliği gereği konuşkan bir kedi olan Ocicat, mütemadiye miyavlar. Miyavlamadığı zamanlarda ise tiz bir tonda mırlamayı tercih eder ama muhakkak ses çıkarır. Yüksek enerjisi sayesinde durmadan oradan oraya koşar ve yüksek yerlere tırmanmaya bayılır. Tabii tüm bunları sahibinin izin verdiği çerçevede gerçekleştirir. Ocicat sıkıntıdan patlasa bile sahibinin izin vermediği şeyleri asla yapmaz.

Ocicat Bakımı


Kısa tüyleri olmasına rağmen ölü tüylerinden arınması için her hafta taranma ihtiyacı duyan Ocicat, taranmayı sahibi ile geçirdiği güzel vakit olarak da değerlendirmektedir. Taranma bakımı ile vücudu nefes alır ve olası yaralardan uzak kalabilir. Tüy bakımı haricinde hijyenine oldukça önem veren Ocicat, kesinlikle her gün temizlenmiş mama ve su kaplarını kullanır. Aksi halde yemek yemeyi reddeder. Bunun yanı sıra yaşadığı ortamın temizliği de bir o kadar temiz olmalıdır. Ocicat’ta dikkat edilmesi gereken bir diğer bakım ritüeli ise kesinlikle tırnaklarıdır. Tırnakları düzenli olarak veterinere götürülerek kesilmeli ve evde bir tane kedi tırmığı bulundurulmalıdır.

Ocicat Vücut Yapısı


Vahşi hayvanları andıran görüntüsü ile ilk başlarda karşısındakini ürkütse de sıcacık kalbi ve nazik hareketleri ile hemen kendisini sevdiren Ocicat, altın ve fildişi renklerde benekli bir kürke sahiptir. Leopar desenli olan kürkü kısadır. Eşsiz bir görünüme sahip olan Ocicat, orta boyutlu kediler arasındadır. Atletik ve kaslı yapısı sayesinde tırmanma ve koşma konusunda mükemmeldir. Ağızı, çenesi ve dişleri oldukça güçlüdür. Kulakları orta büyüklüktedir ve yuvarlaktır. Gözleri orta boyutludur ve mavi renk haricinde her renkte oluşabilmektedir.

Ocicat Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi


Görünümü aksine oldukça yumuşak başlı bir kedi olan Ocicat, çocuklar için mükemmel bir bakıcı olabilir. Hareketli ve oyuncu yapısı gereği çocuklar ile oyunlar oynamaktan keyif alır. Çocukların yanı sıra diğer hayvanlarla da iyi anlaşır, fakat öncelikle yavru kedi halinden itibaren bir arada bulundurmanız ve onu alıştırmanız gerekmektedir. Eğer direk yetişkinlik döneminde bir köpek ile bir araya getirirseniz, kontrollü olmanızda fayda var. Yavru kedi halinden itibaren kedi ve köpeklerle yetiştirirseniz, yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu ırk için iyi bir şey yapmış olursunuz.

Ocicat Sağlık Durumu


Bilinen en sağlıklı kedi ırkları arasında yer alan Ocicat, hiçbir rahatsızlığa yatkınlık göstermemektedir. Kaliteli mama tüketimi ve düzenli veteriner kontrolleri yapıldığı takdirde 18 yıla kadar sağlıkla yaşar.

Ocicat Eğitilebilir mi?


Akıllı ve zeki ırkların başında gelen Ocicat, eğitim konusunda oldukça iddialıdır. Sahibinin her dediğini hemen anlayan bu cins, aynı zamanda köpekler gibi at-getir türündeki oyunlardan büyük keyif alır. Sahibinin sözünden asla çıkmayan ve onu memnun etmek için elinden geleni yapan Ocicat’a tüm temel kuralları kolaylıkla öğretebilirsiniz.