Ragamuffin Kedisi Ve Özellikleri
Ragamuffin Kedisi Ve Özellikleri

Ragamuffin Kedisi Ve Özellikleri

RAGAMUFFİN KEDİSİ VE ÖZELLİKLERİ

Boyut olarak oldukça büyük kedilerdir. Boynu kısa, karın kısmı yumuşak ve sarkıktır. Baş yapısı gövdeyle uyumlu olarak büyük, kulakları geniş ve diktir. İri gözleri ve anlamlı bakışları vardır. Gözleri genelde mavi renklidir. Ancak yeşil ve vizon göz rengine sahip olanları da görülmektedir. Vücut yapısı kaslı olan bu ırk, geniş göğüslüdür ve güçlü omuzlara sahiptir. Tüm vücudunu saran yumuşak tüyleri, baş bölgesinde yele şeklini alır. Tüyleri sık ve ipeksi yumuşaklıktadır. Kilo almaya eğilimli oldukları için düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Erkekleri ortalama 6 - 10 kilogram aralığında olup dişilerinin ağırlığı ise 4 - 7 kilogram arasında değişmektedir. En büyük kedi ırklarından biri olarak kabul edilir. Geniş ve uzun dikdörtgen bir gövdeye sahiptir. Uzun ve gür tüyleri sayesinde olduğundan daha iri gözükmektedir.

Oldukça zeki, sevecen ve uyumlu bir türdür. Hemen hemen evdeki tüm bireylerle iletişim kurabilir. Özellikle çocuklar ve köpeklerle çok iyi anlaşır. Sakin ve uyumlu yapılarının yanı sıra son derece oyuncudur. Sevecen ve girişken yapıları sayesinde kolay iletişim kurar. Sevgi ve güvenle yaklaştığınızda, sizinle hep daha fazla iletişim kurmak isteyecektir. Tembellik bu ırka uygun bir özellik değildir. Eğlenceli, hareketli ve son derece sosyal olup mental ve fiziksel sağlıkları için düzenli iletişim ve oyuna ihtiyaç duyar. Duygusallıkları sebebiyle uzun süre yalnız kalmayı sevmeyen bu ırk, narin ve uysal bir yapıya sahiptir. Bu sebeple savunma içgüdüleri çok gelişmemiştir. Sokak, çiftlik gibi dış mekanlar yerine, ev gibi kapalı alanlar bakımı için daha elverişlidir.

Ragamuffin Nerenin Kedisi?

İlk olarak 1994'te Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde ayrı bir tür olarak kabul edilen bu cinsin; Ragdoll türlerinin, Fars ve Angora gibi uzun tüylü türler ile karıştırılması ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Aynı zamanda Ragdoll ırkının kuzeni olarak da geçer. Görünümleri birbirine çok benzerlik gösterse de, tamamen ayrı iki türdür. Bu cinsin Ragdoll ırkı ile en belirgin fiziksel farkı, yüz bölgesinde belirginleşir. Ragdoll türünden yuvarlak yanak ve göz biçimleriyle ayrılırlar. Günümüzde popülaritesi yüksek olan bu tür, özellikle ABD ve İngiltere'deki en popüler kediler arasındadır.

Ragamuffin Kedisi Ne Kadar Yaşar?

İyi bir bakımla ortalama ömrü 15-18 yıl arasında değişkenlik gösterir. Erginliğe geçişleri diğer kedilere göre daha yavaştır. Vücut gelişimlerini tamamlayıp erginliklerine ulaşmaları yaklaşık 4 -5 yıl sürer.

Ragamuffin Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy döktükleri söylenebilir. Uzun ve yoğun tüylere sahip olması nedeniyle, düzenli olarak taranması gerekmektedir. Taranması sırasında beklenenden fazla tüy ile karşılaşılması halinde altında yatan sebepler mutlaka araştırılmalıdır. Mevsimsel sebeplerin dışında, psikolojik sebepler ve besin eksiklikleri de fazla tüy dökülmesine sebep olabilir.

Ragamuffin Kedisinin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Narin bir yapıları vardır. Haftada birkaç kez bakım seansları gereklidir. Tüy bakımı kadar, tırnak ve kulak bakımı da oldukça önemlidir. Düzenli olarak haftada bir kere kulaklarının kuru bir bez yardımıyla silinip, tırnaklarının kısaltılması gerekir. Dişlerini düzenli olarak temizlemek iyi olacaktır. Diş ve diş eti hastalıklarına yatkın bir bünyeye sahiptir.

Ragamuffin Kedisinin Hamilelik Süresi Ne Kadardır?

Minimum 1 yaşını tamamlamış, gerekli sağlık kontrolleri yapılmış bir dişi çiftleşmek için uygun olgunluğa erişmiş olacaktır. Gebelik süresince uygulanan bakım büyük önem taşır. Dişinin genel sağlık durumunun yanı sıra, çiftleştiği erkeğin herhangi bir enfeksiyona sahip olup olmadığı da yavru sayısını etkiler. Ortalama 65 gün süren bir hamilelik dönemi geçirir.

Ragamuffin Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Sağlıklı bir dişi her doğumda yaklaşık beş yavru verebilmektedir.

Ragamuffin Kedisi Nasıl Beslenmeli?

Beslenmeleri kontrol altında tutulmalıdır. Alt karın bölgesi yağlanmaya müsaittir. Formda kalmak için, oyunun yanı sıra interaktif egzersize de ihtiyaç duyan bir türdür. Obezite eğilimine göre gerekirse ekstra egzersizler yaptırılmadır. İri bir tür olmaları nedeniyle protein değeri yüksek, büyük kediler için üretilmiş kuru kedi mamaları beslenmeleri için uygun olacaktır. Gelişim dönemlerine uygun yeterli vitamin, besin ve mineral ihtiyaçlarının tespiti için düzenli olarak veteriner kontrolünde beslenme planları yapılmalıdır. Kedinizin ne kadar beslenmesi gerektiği, egzersizinin yanı sıra büyüklüğü, yaşı, yapısı ve metabolizması gibi birçok faktöre bağlıdır.