Savannah Kedisi ve Özellikleri  ( Türkiye’de Serval kedisi )
Savannah Kedisi ve Özellikleri  ( Türkiye’de Serval kedisi )

Savannah Kedisi ve Özellikleri ( Türkiye’de Serval kedisi )

Savannah Kedisi Özellikleri

Serval olarak da bilinen Savannah kedisi leopar desenleriyle dikkat çeker. Orta boylu olan kediler aynı zamanda zarif bir görünüme sahiptir. Bu durumda kedilerin insanlar tarafından dikkat çekmesini sağlar. Bu kedilerin ağırlıkları 7-12 aralığında değişir. Ağırlıklarının fazla olmaması, esnek yapıları ve uzun bacak yapıları kedilerin hareketli olmasını sağlar.

Ayrıca bacaklarının çok uzun olması sayesinde kediler 2-3 metreye kadar rahatlıkla zıplayabilirler. Kedilerin zeka seviyelerinin yüksek olması onların oyun tutkunu olmasını ve bu sayede sahipleri veya çocuklarla eğlenceli vakitler geçirmelerini sağlar.

 

Kedilerin kafaları vücutlarına göre küçüktür ancak uzun ve dik kulakları vardır. Bu özellikleri kedilerin vahşi bir görünüme kavuşmasını sağlamıştır. Leopar desenleri ve beneklerinin olması kedilerin soğuğa karşı dayanıklı olmalarına yardımcı olur. Bu sayede dışarıda kalabilirler. Soğuğa dayanıklı olmaları sebebiyle sıcak havaları sevmezler.

Savannahlar boyutlarının büyük olması sebebiyle kucak kedisi olamazlar ancak sahiplerine bağlı olmaları onların sıcak bir karakterde olduğunu gösterir. Ayrıca bu kediler oyun oynamayı çok sevdiklerinde yalnız kişilere iyi bir arkadaş olarak onların mutlu olmasına yardım edebilirler.

Serval kedileri düzenli hayatı seven kedilerdir. Bu nedenle mamalarının düzenli olarak kendilerine verilmesini isterler. Bu istek normal zamanlarda çok sessiz olan kedilerin mama söz konusu olduğunda çok fazla miyavlamasına neden olabilir. Kedilerin zekaları oldukça gelişmiştir ve bu özellikleri sayesinde zeka oyunları onlar için vazgeçilmezdir.

 

Savannah Kedisinde Bakım Ve Beslenme

Kedilerin beslenmesi için kedilere özel hazırlanmış mamaların tercih edilmesi gerekir. Böylelikle insanlar tarafından tüketilen gıdaların artıklarının tüketilmesi durumunda yaşanabilecek sağlık sorunları ortadan kaldırılır. Savannah kedisi için mama seçimi kedinin yaşına, cinsine veya hamile olup olmama özelliğine göre yapılabilir.

Bu konuda bilgi sahibi bulunmayan kişilerin veterinerlere veya daha önce bu türde kedi besleyenlere danışmalıdır. Böylelikle doğru kedi maması alınarak beslenmeleri rahatlıkla sağlanabilir.

Serval kedileri beslenme yanı sıra bakımları kolay olan kedilerdir. Bu kedilerin tüyleri fazla uzun olmadığı için zahmetli tüy bakımı gerektirmez. Haftada 2 kere taramak tüylerin bakımı için yeterlidir. Bu kedilerde diğer önemli yer dişlerdir. Dişlerde sorun yaşanmaması adına günlük olarak fırçalanması gerekir.

Kedilerin kulakları enfeksiyona açık olan organlarıdır. Bu nedenle kulak temizliğinin bez yardımıyla haftada birkaç kez yapılması önerilir ve böylelikle enfeksiyon riski azaltılır. Bu kedilerin en büyük özellikleri arasında suyu sevmeleri yer alır.

Bu nedenle suyla oynamak isterler haftada 1 ya da 2 kez banyo yaptırılabilirler. Ancak sağlığının korunması için banyo sonunda iyice kurulanmaları gerekir.

Savannah kedisi tüy döker mi ?

Kedi türünde tüy dökümü çok az görülür. Bunda kedilerin tüy yapısının orta ve kısa uzunlukta olmasının etkisi vardır. Tüy dökümünün yaşanmaması adına kedi sahiplerinin haftada 2 kere kedilerini taramaları yeterli olur.

Bu tarama kedilerde bulunan ölü tüylerin ortadan kalkmasına da yardımcı olur. Ayrıca tüylerin dökülmemesi için yıkanarak temizlenmesi de sağlanabilir. Ancak yıkama durumunda kedinin kurutulması da yapılmalıdır.

Savannah kedisinin bakımı kolay mıdır ?

Bu kedilerin bakımı için yapılması gerekenler arasında doğru mamaların verilmesi, haftada 2 kere tüylerinin taranması, kulaklarının temizlenmesi ve haftada 2 kere tırnaklarının kesilmesi vardır. Dayanıklı ırklar arasında yer aldıkları için kolay hastalanmazlar.

Ayrıca hastalanma durumlarında veteriner kontrolü ve aşılarla sağlıklarına kavuşmaları mümkündür. Ancak bu kedileri sahiplenmeyi düşünüyorsanız aktif kediler olduklarını bilmeniz gerekir.

Savannah kedisi ne kadar yaşar ?

Savannah kedileri dayanıklı olan kedilerdir ve ortalama olarak 17-20 yıl arasında yaşam sürebilirler. Bu süre sahipleri tarafından yapılan bakıma bağlı olarak artan veya azalan bir süredir. Beslenmesine, temizliğine ve sağlığına dikkat edilmesiyle kedilerin 22 yıla kadar yaşaması mümkündür.

Ayrıca bu kedilerin yaşam sürelerinin uzunluğunda genetik özelliklerinin de etkisi vardır ve yaşam süresi bu özelliklere bağlı olarak değişebilir. Ancak daha uzun yaşamalarının sağlanması için doğru mama kullanımı, temizlik sonrası kurulama ve rahatsızlıklar durumunda veteriner kontrollerinin aksatılmadan yapılması gerekir.

Savannah kedilerinin kulak yapısı nasıldır ?

Savannahların kafa yapılarına göre büyük ve uzun kulakları vardır. Bu kulaklar aynı zamanda dik görünümdedir. Küçük tüylere sahip olan kulakları sayesinde iyi duyarlar. Ancak kulaklarda oluşan enfeksiyon nedeniyle duymama sorunu yaşamaları mümkündür.

Bu nedenle kedilerin sahiplerinin kulak bakımlarına özen göstermesi gerekir. Kulak bakımı içinse temiz bir bez kullanılabilir. Böylelikle kir sebebiyle ortaya çıkabilecek enfeksiyonlar önlenebilir.

Savannah kedisi hangi renklerde olur ?

Afrika Servali ve yerli ırkın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan kedilerin orijinal renkleri kahve, siyah ve gümüş renkleridir. Ayrıca bu kedilerin leopar desenleri ve beneklere sahip olmaları tüy renklerinin karışık olmasına neden olmuştur.

Bu nedenle kedilerde en yaygın görülen tüy renkleri siyah, siyah/kahve, siyah/gümüş, açık kahverengi/siyah ve siyah/duman şeklindedir. Kedilerin benek yapıları ise yuvarlak, bant, koyu çizgi ve noktalı benekler şeklindedir. Bunun yanı sıra tüy rengi üzerinde koyu tonlarda kalın çizgiler şeklinde de benekler yer alabilir.

Tüy renkleri yanı sıra kedilerde göz rengi çeşitliliği vardır. Bu kedilerin gözleri hemen her renkte görülebilir. Serval kedilerinde en yaygın bulunan göz renkleri ise siyah ve koyu kahverengidir.

Savannah kedilerinin çevreyle ilişkisi ne durumdadır ?

Yeni kedi ırkları arasında yer alan Savannahların çevreyle ilişkisi iyidir. Kısa süre içerisinde çocuklarla kaynaşarak onların iyi oyun arkadaşı olabilirler. Bunda kedilerin oyunu sevmelerinin etkisi vardır. Yalnız kalmayı sevmedikleri için hırçınlaşabilen kedilerin yanında kedi veya köpekle birlikte beslenmesi önerilir.

Diğer hayvanlarla birlikte büyüdüğünde sıkıntı çıkmaz ancak birden köpek veya farklı hayvanla aynı ortama girdiğinde uyum sorunu yaşanabilir. Bu nedenle kedileri sahiplenen kişilerin bu konuda dikkatli davranması gerekir.