Yavru Kediler Gözlerini Ne Zaman Açarlar? Merak Edilenler
Yavru Kediler Gözlerini Ne Zaman Açarlar? Merak Edilenler

Yavru Kediler Gözlerini Ne Zaman Açarlar? Merak Edilenler

Yavru Kediler Gözlerini Ne Zaman Açarlar? ve Merak edilenler .! 

Kedi sağlıklı ise yavru bir kedinin gözlerini açması uzun bir süreyi bulmaz. Pek çok kedi 7 ila 10 gün içinde gözlerini açarken, iki haftalık olduklarında ise tamamiyle genişler. Ancak her kedi aynı değildir, kimisinin gözleri daha erken açılırken kimisinin gözleri daha geç açılabilir. Bazı durumlarda gözleri erken açılan yavrunun daha sonra tekrar kapanabilir. Her yavru kedinin gözleri maviyken, en az 8 haftalık olana kadar asıl rengi net ortaya çıkmaz.

Kaçınılması Gerekenler

Kedinizin gözleri gelişme aşamasındayken zarar verebilecek parlak ışıktan uzak tutmak ve karanlık bir odada kalmalarını sağlamak daha doğru olacaktır. Aynı zamanda kedinin temiz ve sağlıklı olması da bir o kadar önemlidir. Eğer yavru kedinizin annesi yoksa, onu yavru kedi için üretilmiş olan özel formüle sahip mama ile biberonla beslenmelidir. En dikkat etmeniz gereken konu ise hazır olmadan kedinin gözlerini açmaya kalkmamanız. Sabır göstererek, kendiliğinden gerçekleşmesine müsade edin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru kedinizin gözleri açılmadan önce keçeye benzer bir kabuklanmaya meydana gelebilir. Dolayısıyla bakteriyel ve yaygın bir enfeksiyona yol açabilir. Gözleri kabuklanan kedinizin özel bir bakıma gereksinimi vardır. Bunun için ılık su ile nemlendirdiğiniz bir parça pamuk ile gözlerini temizleyebilirsiniz. Sıcak ve ıslak olması sayesinde kabuğu nazik şekilde silebilirsiniz. Ancak herhangi bir sabun veya kimyasal kullanmamalısınız! Kedinizin gözleri iyileşmezse mutlaka veteriner hekiminize götürmelisiniz. Bir yavrunun gözleri kabulanırsa, diğerleri de aynı şekilde kabuklanabilir. Bu bulaşmanın önüne geçmek için kullandıkları yatak takımlarını devamlı olarak değiştirebilirsiniz.