Kediler Hakkında ilginç faydalı bilgiler

Kediler Hakkında ilginç faydalı bilgiler

 

Dünya üzerinde 34 değişik ırktan 500 milyondan fazla evcil kedi bulunmaktadır. Kedilerin kendilerine özgü fiziki özellikleri ve karakterleri bulunmaktadır. Ama genel olarak sahip oldukları eşsiz özelliklere sahiptirler. Bunların birçoğu aslında siz değerli sahipleri tarafından bilinmektedir. Fakat fazla bilinmeyen, kedilerin şaşırtıcı ve ilginç 15 özelliğini sizler ile beraber inceleyeceğiz.Haydi yazımızının devamını okuyalım.

 

1)Kedilerin kalbi insana oranla yaklaşık 2 kat daha hızlı atmaktadır

Yavru kedilerde nabız dakikada 170-200 arasında atarken, yetişkin kedilerde ise bu sayı 120-140 arasındadır. Bu sayı insanlarda 60-100 arasında normal kabul edilmektedir.

 

2)Kediler de insanlar gibi rüya görürler!

Evet kedilerde tıpkı insanlar gibi uyuduklarında düş görebilirler. 1954 yılında Fransız nöroloji alanı bilim adamı Michel Jouvet ve çalışma arkadaşlarının kedilerin uykularında rüya bölümü olan rem bölgelerine müdahale ederek kedilerin kafalarını kaldırdıklarına, avlanırken yaptıklarını hareketleri sergilemelerine ve şahit olmuşlardır.

 

3)Kediler 200 derecelik görüş açısına sahiptirler

İyi bir avcı olarak tanıdığımız kedilerin görüş açıları insanlara kıyasla değişiklik göstermektedir. İnsanlarda ileriye doğru görüş açısı 180 derecedir. Yani kediler insana oranla daha geniş bir görüş açısına sahiptir.

 

4)Kediler deniz suyunu içebilirler

Genetik sentez yapıları ve organ fonksiyonları kedilerin deniz suyunu içmelerine imkan verebilir. Gelişmiş böbrek yapıları deniz suyunu kolayca filtreleyebilir.

 

5)Kedilerin duyma fonksiyonları oldukça iyi çalışır

Kediler köpeklerden ve insanlardan daha iyi kulak yapısına sahiptirler. Bu gelişmiş kulak yapıları sayesinde bizim duymadığımız çoğu sesi duyabilirler. Bu sebeble kedinizle yüksek sesle konuşmanız onu tedirgin edebilir ve strese sokabilir. Kedinizle yumuşak ve fısıltılı seslerle konuşmanız onun çok hoşuna gidecektir.

6)Kediler, insanlara oranla karanlıkta 5 kat daha iyi görürler

Kedilerin avcı özelliklerinden yazımızda bahsetmiştik.  Gelişmiş gözleri hem karanlıkta hem de aydınlıkta rahatça avlanabilmesine olanak verir. Az ışıkta görüşü kolaylaştıran çubuk hücreleri insana oranla çok daha fazladır. Bu fark kedilerin en düşük ışıkta en iyi görüşü yapmalarına olanak sağlıyor.

 

7)Kediler sudan korkarlar ama bir tanesi HARİÇ

Kediler banyo yapmayı ve yüzmeyi sevmezler. Bunun sebebi çoğunlukla yavru iken maruz kaldıkları travmatik sebepler olabilir. Bütün gün kendini temizleyen titiz huyları da böyle hissetmelerine sebep olabilir. Fakat Van Kedisi bu gruba dahil değildir. Dünyada sadece Van denizi havzasında yaşayan bu kedi türü aynı zamanda iyi bir yüzücüdür.

 

8)Kedi ve insan beyni fiziksel olarak %92 oranında benzerlik gösterir

Bilimsel araştırmalara göre kedilerde tıpkı insanlar gibi loblar ve kıvrımlar bulunmaktadır. Fakat daha küçüktür. Bütün bu özelliklerinden dolayı genetik olarak insan beynine en çok benzeyen beyin kedilere aittir.

 

9)Kedileri kısırlaştırma ameliyatı ortalama ömrünü %60 oranında arttırmaktadır

Çoğu insan kısırlaştırma hakkında yanlış bilgilere sahiptir. Kedileri kısırlaştırmak olumsuz bir işlem değildir, aksine sağlıkları için birçok katkısı vardır. Kedi Kısırlaştıma Ameliyatları ile ilgili bütün bilgilere Linkten↵ ulaşabilirsiniz.

 

10)Dilleri ‘’tatlı’’ şeyleri anlayamazlar

Dillerindeki reseptörler tatlı ve şekerli gıdaları algılayamaz. Yani tatlı duyuları yoktur.

 

11)Ömürlerinin %60’ı uyku ile geçer

Her kedi sahibine bu madde çok tanıdık gelecektir. Gün içerisinde yaklaşık 15 saatini uyuyarak geçiren kediler ‘’uykucu’’ lakap

larını almışlardır.

 

12)Kediler sağlığa yararlıdır

Yapılan araştırmalara göre kediler;

  • Kalp krizi riskini düşürme,
  • Baş ağrısını giderme,
  • Kemik ve eklem ağrılarını azaltma,
  • Tansiyonu dengeleme,
  • Kırık ve çıkıkların hızlı iyileşmesi

 

gibi bir çok faydası bulunmaktadır.

 

13)Kedilerin kemik sayısı insandan fazladır

Bir insanda 206 adet kemik ve 33 omurga bulunurken,  kedilerde bu sayı 290 kemik 60 adet omurga şeklindedir.

 

14)Kedilerin burun yüzeyleri benzersizdir

İnsanlardaki parmak izi nasıl benzersiz ise kedilerinde burunları öyledir. Dünyadaki her kedinin burun yüzeyi birbirinden farklıdır. İnsanlardaki parmak yüzeyinde bulunan kıvrımlar ve çukurların bir benzeri kedilerin burunlarında da bulunmaktadır.

 

15) Kediler dünyanın en sevimli canlılarıdır  

Her kedi sahibinin bildiği bu özellik onlara olan sevgimizin bir sebebi gibidir. Kendilerine has karakterleri ve değişken davranışları onları anlamamızı zorlaştırır. Onları çözmeye çalışırken aynı zamanda sevdiğimizi anlarız. Birbirinden ilginç özellikleri her gün biraz daha bağımızı güçlendirmektedir.

 

İşte sevimli dostlarımızın herkes tarafından bilinmeyen ilginç özelliklerini yazımızda derledik. Bu özelliklere sahip olmaları adeta onların ne kadar eşsiz canlılar olduğunun kanıtı gibi. Artık onlar hakkında daha fazla bilgiye sahibiz. Evinemama ailesi olarak sizlere ve sevimli dostlarınıza güzel vakitler dileriz.